First cycle
degree courses
Second cycle
degree courses
Single cycle
degree courses
School of Engineering
COMPUTER ENGINEERING
Course unit
COMPUTER ARCHITECTURE (Numerosita' canale 1)
IN05122464, A.A. 2018/19

Information concerning the students who enrolled in A.Y. 2018/19

Information on the course unit
Degree course First cycle degree in
COMPUTER ENGINEERING
IN0508, Degree course structure A.Y. 2011/12, A.Y. 2018/19
N4cn1
bring this page
with you
Degree course track Common track
Number of ECTS credits allocated 9.0
Type of assessment Mark
Course unit English denomination COMPUTER ARCHITECTURE
Department of reference Department of Information Engineering
Mandatory attendance No
Language of instruction Italian
Branch PADOVA
Single Course unit The Course unit can be attended under the option Single Course unit attendance
Optional Course unit The Course unit can be chosen as Optional Course unit

Lecturers
Teacher in charge MATTEO COMIN ING-INF/05

Mutuating
Course unit code Course unit name Teacher in charge Degree course code
IN05122464 COMPUTER ARCHITECTURE (Numerosita' canale 1) MATTEO COMIN IN0507

ECTS: details
Type Scientific-Disciplinary Sector Credits allocated
Basic courses INF/01 Computer Science 1.0
Basic courses ING-INF/05 Data Processing Systems 8.0

Course unit organization
Period Second semester
Year 1st Year
Teaching method frontal

Type of hours Credits Teaching
hours
Hours of
Individual study
Shifts
Lecture 9.0 72 153.0 No turn

Calendar
Start of activities 25/02/2019
End of activities 14/06/2019
Show course schedule 2019/20 Reg.2011 course timetable

Examination board
Board From To Members of the board
33 A.A. 2018/2019 (canale 4) 01/10/2018 15/03/2020 SILVESTRI FRANCESCO (Presidente)
MENEGATTI EMANUELE (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
CONGIU SERGIO (Supplente)
32 A.A. 2018/2019 (canale 1) 01/10/2018 15/03/2020 COMIN MATTEO (Presidente)
SILVESTRI FRANCESCO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
31 A.A. 2018/2019 (canale 2) 01/10/2018 15/03/2020 MENEGATTI EMANUELE (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MORO MICHELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)
30 A.A. 2018/2019 (canale 3) 01/10/2018 15/03/2020 CONGIU SERGIO (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)
28 A.A. 2017/2018 01/10/2017 15/03/2019 COMIN MATTEO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
FANTOZZI CARLO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)

Syllabus
Prerequisites: Foundations of Computer Science
Target skills and knowledge: Knowledge and understanding of the main functions of a computer architecture
Knowledge and understanding of the main techniques to organize a computer architecture
Ability to develop simple assembly programs using the ARM architecture
Examination methods: The final exam consists of a written test and an oral examination. The oral examination can be replaced by passing the two intermediate tests.
Assessment criteria: Student assessment is based on the knowledge and understanding of the concepts and methodologies taught in the course, and on the ability to apply them to solve specific problems.
Course unit contents: • Representation of numeric information: representation of natural numbers, integers and rational numbers; two complement, floating point.
• Logic circuits: combinatorial and sequential circuits.
• Computer organization: datapath; main memory; control unit; arithmetic and logic unit; input/output devices.
• Computer architecture: machine instructions; addressing methods; calling subroutines; dynamic memory allocation.
• Introduction to ARM architecture: organization; coding in ARM assembly.
• Compiling a program: from source code to the executable code; compiling; assembler; linker.
• Interrupt systems: context switch; interrupt identification; external and software interrupts.
• Memory organization: cache memory; virtual memory; memory mapping and management unit (MMU); direct memory access (DMA).
• Advanced techniques for computer organization: pipelining; branch prediction; speculation; out of order execution; hardware accelerators; multicore.
• Computer performance: measuring computer performance; impact of hardware organization on performance.
Planned learning activities and teaching methods: The course consists of lectures in the classroom and exercises in the computer laboratory. Exercises in the laboratory target the ARM architecture and some advanced concepts (e.g., interrupt, DMA, cache).
Additional notes about suggested reading: Studying material includes the adopted textbook and other documents available in Moodle (slides, ARM manuals,…).
Textbooks (and optional supplementary readings)
  • Stallings, William, Computer organization and architecturedesigning for performance -- - tenth edition. Upper Saddle River: Pearson education, 2016. Libro di Testo Cerca nel catalogo
  • Patterson, Hennessy, Computer Organization and Design ARM Edition: The Hardware Software Interface. --: Morgan Kaufmann, 2017. Testo di consultazione (opzionale) Cerca nel catalogo
  • Congiu, Sergio, Architettura degli elaboratori organizzazione dell'hardware e programmazione in linguaggio assembly. Bologna: Patron, 2012. Testo di consultazione (opzionale) Cerca nel catalogo

Innovative teaching methods: Teaching and learning strategies
  • Lecturing
  • Laboratory
  • Working in group
  • Problem solving
  • Active quizzes for Concept Verification Tests and class discussions
  • Use of online videos
  • Loading of files and pages (web pages, Moodle, ...)
  • Students peer review

Innovative teaching methods: Software or applications used
  • Moodle (files, quizzes, workshops, ...)
  • One Note (digital ink)
  • Kaltura (desktop video shooting, file loading on MyMedia Unipd)
  • Top Hat (active quiz, quiz)

Sustainable Development Goals (SDGs)
Quality Education Industry, Innovation and Infrastructure