First cycle
degree courses
Second cycle
degree courses
Single cycle
degree courses
School of Engineering
BIOMEDICAL ENGINEERING
Course unit
COMPUTER ARCHITECTURE (Ultimo numero di matricola 2 o 3)
IN05122464, A.A. 2016/17

Information concerning the students who enrolled in A.Y. 2016/17

Information on the course unit
Degree course First cycle degree in
BIOMEDICAL ENGINEERING
IN0512, Degree course structure A.Y. 2011/12, A.Y. 2016/17
Ult1302
bring this page
with you
Number of ECTS credits allocated 9.0
Type of assessment Mark
Course unit English denomination COMPUTER ARCHITECTURE
Department of reference Department of Information Engineering
Mandatory attendance No
Language of instruction Italian
Branch PADOVA
Single Course unit The Course unit can be attended under the option Single Course unit attendance
Optional Course unit The Course unit can be chosen as Optional Course unit

Lecturers
Teacher in charge SERGIO CONGIU

Mutuating
Course unit code Course unit name Teacher in charge Degree course code
IN05122464 COMPUTER ARCHITECTURE (Ultimo numero di matricola 2 o 3) SERGIO CONGIU IN0508

ECTS: details
Type Scientific-Disciplinary Sector Credits allocated
Basic courses ING-INF/05 Data Processing Systems 9.0

Course unit organization
Period Second semester
Year 1st Year
Teaching method frontal

Type of hours Credits Teaching
hours
Hours of
Individual study
Shifts
Lecture 9.0 72 153.0 No turn

Calendar
Start of activities 27/02/2017
End of activities 09/06/2017
Show course schedule 2018/19 Reg.2011 course timetable

Examination board
Board From To Members of the board
36 A.A. 2019/2020 01/10/2018 15/03/2020 SILVESTRI FRANCESCO (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
FANTOZZI CARLO (Supplente)
PUCCI GEPPINO (Supplente)
35 A.A. 2019/2020 01/10/2019 15/03/2021 COMIN MATTEO (Presidente)
SILVESTRI FRANCESCO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
FERRARI CARLO (Supplente)
PIZZI CINZIA (Supplente)
VANDIN FABIO (Supplente)
34 BONFRATE 30/05/2019 17/09/2019 COMIN MATTEO (Presidente)
BOMBI FRANCESCO (Membro Effettivo)
33 A.A. 2018/2019 (canale 4) 01/10/2018 15/03/2020 SILVESTRI FRANCESCO (Presidente)
MENEGATTI EMANUELE (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
CONGIU SERGIO (Supplente)
32 A.A. 2018/2019 (canale 1) 01/10/2018 15/03/2020 COMIN MATTEO (Presidente)
SILVESTRI FRANCESCO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
31 A.A. 2018/2019 (canale 2) 01/10/2018 15/03/2020 MENEGATTI EMANUELE (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MORO MICHELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)
30 A.A. 2018/2019 (canale 3) 01/10/2018 15/03/2020 CONGIU SERGIO (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)
28 A.A. 2017/2018 01/10/2017 15/03/2019 COMIN MATTEO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
FANTOZZI CARLO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
SILVESTRI FRANCESCO (Supplente)
27 A.A. 2016/2017 01/10/2016 15/03/2018 RODA' ANTONIO (Presidente)
CONGIU SERGIO (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
26 A.A. 2016/2017 01/10/2016 15/03/2018 MENEGATTI EMANUELE (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
RODA' ANTONIO (Supplente)
25 A.A. 2016/2017 01/10/2016 15/03/2018 CONGIU SERGIO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
24 A.A. 2016/2017 01/10/2016 15/03/2018 COMIN MATTEO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
23 A.A. 2015/2016 01/10/2015 15/03/2017 RODA' ANTONIO (Presidente)
CONGIU SERGIO (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
22 A.A. 2015/2016 01/10/2015 15/03/2017 MENEGATTI EMANUELE (Presidente)
COMIN MATTEO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
RODA' ANTONIO (Supplente)
21 A.A. 2015/2016 01/10/2015 15/03/2017 CONGIU SERGIO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
COMIN MATTEO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)
16 A.A. 2015/2016 01/10/2015 15/03/2017 COMIN MATTEO (Presidente)
RODA' ANTONIO (Membro Effettivo)
CONGIU SERGIO (Supplente)
MENEGATTI EMANUELE (Supplente)

Syllabus
Target skills and knowledge: Knowledge of methods for analysis and synthesis of digital systems;
knowledge of computer hardware organizations;
acquiring practice in assembly language programming;
knowledge of advanced hardware functions used by operating systems;
knowledge of the details of one ARM processor;
being able to evaluate and compare the technical aspects of processors in the market
Course unit contents: Introduction to digital systems.
Computer hardware organizations.
Assembly language programming.
Practice with ARM processor.
Textbooks (and optional supplementary readings)