First cycle
degree courses
Second cycle
degree courses
Single cycle
degree courses
School of Engineering
ELECTRONIC ENGINEERING
Course unit
OPTOELECTRONIC AND PHOTOVOLTAIC DEVICES
INN1030339, A.A. 2014/15

Information concerning the students who enrolled in A.Y. 2013/14

Information on the course unit
Degree course Second cycle degree in
ELECTRONIC ENGINEERING
IN0520, Degree course structure A.Y. 2008/09, A.Y. 2014/15
N0
bring this page
with you
Number of ECTS credits allocated 9.0
Type of assessment Mark
Course unit English denomination OPTOELECTRONIC AND PHOTOVOLTAIC DEVICES
Department of reference Department of Information Engineering
Mandatory attendance No
Language of instruction Italian
Branch PADOVA
Single Course unit The Course unit can be attended under the option Single Course unit attendance
Optional Course unit The Course unit can be chosen as Optional Course unit

Lecturers
Teacher in charge ENRICO ZANONI ING-INF/01

Mutuated
Course unit code Course unit name Teacher in charge Degree course code
INN1030339 OPTOELECTRONIC AND PHOTOVOLTAIC DEVICES ENRICO ZANONI IN0524

ECTS: details
Type Scientific-Disciplinary Sector Credits allocated
Core courses ING-INF/01 Electronics 9.0

Course unit organization
Period First semester
Year 2nd Year
Teaching method frontal

Type of hours Credits Teaching
hours
Hours of
Individual study
Shifts
Lecture 9.0 72 153.0 No turn

Calendar
Start of activities 26/09/2016
End of activities 24/01/2015
Show course schedule 2019/20 Reg.2019 course timetable

Examination board
Board From To Members of the board
7 A.A. 2017/2018 01/10/2017 15/03/2019 ZANONI ENRICO (Presidente)
MENEGHESSO GAUDENZIO (Membro Effettivo)
BEVILACQUA ANDREA (Supplente)
BUSO SIMONE (Supplente)
CESTER ANDREA (Supplente)
GERARDIN SIMONE (Supplente)
GEROSA ANDREA (Supplente)
MENEGHINI MATTEO (Supplente)
NEVIANI ANDREA (Supplente)
PACCAGNELLA ALESSANDRO (Supplente)
SPIAZZI GIORGIO (Supplente)
VOGRIG DANIELE (Supplente)
6 A.A. 2016/2017 01/10/2016 15/03/2018 ZANONI ENRICO (Presidente)
MENEGHINI MATTEO (Membro Effettivo)
BEVILACQUA ANDREA (Supplente)
CESTER ANDREA (Supplente)
DE SANTI CARLO (Supplente)
GERARDIN SIMONE (Supplente)
GEROSA ANDREA (Supplente)
NEVIANI ANDREA (Supplente)
PACCAGNELLA ALESSANDRO (Supplente)
VOGRIG DANIELE (Supplente)
5 A.A. 2015/2016 01/10/2015 15/03/2017 MENEGHESSO GAUDENZIO (Presidente)
MENEGHINI MATTEO (Membro Effettivo)
BEVILACQUA ANDREA (Supplente)
4 A.A. 2014/2015 01/10/2014 15/03/2016 ZANONI ENRICO (Presidente)
MENEGHESSO GAUDENZIO (Membro Effettivo)
BEVILACQUA ANDREA (Supplente)
BUSO SIMONE (Supplente)
CESTER ANDREA (Supplente)
GERARDIN SIMONE (Supplente)
GEROSA ANDREA (Supplente)
MENEGHINI MATTEO (Supplente)
NEVIANI ANDREA (Supplente)
PACCAGNELLA ALESSANDRO (Supplente)
SPIAZZI GIORGIO (Supplente)
VOGRIG DANIELE (Supplente)
01/10/2013 15/03/2015 ZANONI ENRICO (Presidente)
MENEGHESSO GAUDENZIO (Membro Effettivo)
BEVILACQUA ANDREA (Supplente)
CESTER ANDREA (Supplente)
GEROSA ANDREA (Supplente)
NEVIANI ANDREA (Supplente)
ROSSETTO LEOPOLDO (Supplente)
TENTI PAOLO (Supplente)
VOGRIG DANIELE (Supplente)