First cycle
degree courses
Second cycle
degree courses
Single cycle
degree courses
School of Science
GEOLOGICAL SCIENCE
Course unit
APPLIED GEOLOGY WITH ELEMENTS OF LEGISLATION
SCP3052853, A.A. 2017/18

Information concerning the students who enrolled in A.Y. 2015/16

Information on the course unit
Degree course First cycle degree in
GEOLOGICAL SCIENCE
SC1162, Degree course structure A.Y. 2008/09, A.Y. 2017/18
N0
bring this page
with you
Number of ECTS credits allocated 10.0
Type of assessment Mark
Course unit English denomination APPLIED GEOLOGY WITH ELEMENTS OF LEGISLATION
Department of reference Department of Geosciences
Mandatory attendance
Language of instruction Italian
Branch PADOVA
Single Course unit The Course unit can be attended under the option Single Course unit attendance
Optional Course unit The Course unit can be chosen as Optional Course unit

Lecturers
Teacher in charge MARIO FLORIS GEO/05
Other lecturers ANDREA D'ALPAOS ICAR/02
PAOLO FABBRI GEO/05
LEONARDO PICCININI GEO/05
PAOLO SCOTTON GEO/05
PIETRO ZANGHERI

Mutuated
Course unit code Course unit name Teacher in charge Degree course code
SC04103556 APPLIED GEOLOGY MARIO FLORIS IF0320

ECTS: details
Type Scientific-Disciplinary Sector Credits allocated
Educational activities in elective or integrative disciplines IUS/10 Administrative Law 2.0
Core courses GEO/05 Applied Geology 8.0

Mode of delivery (when and how)
Period Second semester
Year 3rd Year
Teaching method frontal

Organisation of didactics
Type of hours Credits Hours of
teaching
Hours of
Individual study
Shifts
Group didactic activities 0.67 10 6.75 7
Practice 3.33 40 43.25 No turn
Lecture 6.0 48 102.0 No turn

Calendar
Start of activities 26/02/2018
End of activities 01/06/2018

Examination board
Board From To Members of the board
4 Commissione 2017/18 01/12/2017 30/11/2018 FLORIS MARIO (Presidente)
D'ALPAOS ANDREA (Membro Effettivo)
ZANGHERI PIETRO (Membro Effettivo)
FABBRI PAOLO (Supplente)
PICCININI LEONARDO (Supplente)
3 Commissione 2016/17 01/12/2016 30/11/2017 FLORIS MARIO (Presidente)
D'ALPAOS ANDREA (Membro Effettivo)
ZANGHERI PIETRO (Membro Effettivo)
FABBRI PAOLO (Supplente)
PICCININI LEONARDO (Supplente)
SCOTTON PAOLO (Supplente)